Historia szkoły
Tekstowa podstrona
HISTORIA SZKOŁY W CIOSAŃCU
„… Decyzją pana Inspektora wolsztyńskiego magistra Bambickiego zostałem delegowany z dniem 1 maja 1945 roku do Ciosańca z poleceniem zorganizowania Publicznej Szkoły Powszechnej…”
Tak rozpoczyna się kronika szkoły w Ciosańcu, którą zaczął pisać pierwszy dyrektor szkoły Józef Raczyński. Nie założył on nowej księgi, ale wykorzystał istniejącą niemiecką kronikę szkoły, której najstarsze zapiski sięgają 1873 roku. Budynek szkoły w Ciosańcu nie był uszkodzony. Pierwszą czynnością było usunięcie śladów po różnych przejściowo kwaterujących formacjach wojskowych. Wnętrze budynku zostało w ciągu kilku dni doprowadzone do stanu normalnego.
Z dniem 15 maja 1945 r. rozpoczęła się nauka szkolna w wyzwolonym Ciosańcu, uroczystość uświetniła akademia, na zakończenie której wszyscy zebrani odśpiewali „Rotę”. Do szkoły zgłoszono 25 uczniów i liczba ta wzrastała z każdym dniem, tak iż 1 lipca wynosiła 46 osób. Zorganizowano dwa komplety: dla analfabetów i drugi dla dzieci uczęszczających już gdziekolwiek do szkoły. Pierwsze wakacje rozpoczęły się w lipcu i trwały do 3 września 1945 roku.
W nowym roku szkolnym zorganizowano 6 klas, a liczba dzieci w dniu 1 października wynosiła 111 uczniów i ciągle wzrastała. Pod koniec roku zaczęła działalność szkoła w Dronikach, a na początku 1946 roku szkoła w Bagnie. Tego samego roku w kwietniu ustalono stały Komitet Koła Rodzicielskiego, jego przewodniczącym został Mieczysław Wrzosek. Od początku istnienia szkoły rozpoczęto akcję dożywiania dzieci., którą objęto 50 osób. Systematycznie odbywały się rejonowe konferencje dla nauczycieli, na których pedagodzy mogli poszerzyć i uzupełniać swoją wiedzę. Pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań uczniów służyło uruchomienie stałego kina w Domu Ludowym w Ciosańcu w lutym 1950 roku. W lutym 1951 roku otwarto w szkole pierwszą drużynę harcerską, która działała aż do 1992 roku organizując wiele wycieczek, ognisk i wieczornic. W roku szkolnym 1951/ 1952 wprowadzono po raz pierwszy egzaminy ukończenia szkoły podstawowej, składały się one z części pisemnej i ustnej, a odbywały się w pierwszej połowie czerwca.
Z dniem 1 marca 1954 roku kierownictwo szkoły przejął Kazimierz Mendykowski, który przybył z Babimostu. W 1957 roku otwarto w szkole w Ciosańcu Szkołę Przygotowania Rolniczego, do której zapisało się 25 uczniów. W drugie tysiąclecie państwa polskiego szkoła weszła ośmioklasowym systemem nauczania. Uczczono je licznymi akademiami, ogniskami harcerskimi i „Pieszym Rajdem Studentów”, którego trasa przemarszu przebiegała przez Ciosaniec.
Wiosną 1968 roku ruszyły prace przy budowie pawilonu szkolnego, w których aktywnie uczestniczyła społeczność Ciosańca. W październiku tego roku zakończono tynkowanie ścian i malowanie wnętrza, a już w listopadzie przybył nowy sprzęt do szkoły. W lipcu 1973 roku rozpoczęto rozbiórkę starego budynku szkolnego, w tym samym czasie rozpoczęto likwidację szkół w Bagnie i Spokojnej. Dalej trwały prace budowlane przy budynku szkolnym, szkoła pracowała w trudnych warunkach lokalowych, część to pomieszczenia zastępcze. W pracach porządkowych przy otoczeniu szkoły uczestniczyła młodzież. Lato 1976 roku było bardzo pracowite, gdyż przygotowywano nowy budynek na przyjęcie uczniów. W budynku „A” przybyło 7 izb lekcyjnych, szatnia, duże hole i toalety.
Dnia 29 kwietnia zmarł nagle dyrektor szkoły Kazimierz Mendykowski, dzięki jego pracy powstała nowa i funkcjonalna szkoła.
Od 20 sierpnia 1979 roku funkcję kierowniczą w szkole powierzono Łucji Niewiadomskiej. W dzień rozpoczęcia roku odbywało się corocznie pasowanie na ucznia pierwszej klasy. Zabawy karnawałowe organizowano przy współpracy Komitetu Rodzicielskiego, liczne wycieczki szkolne inicjowali rodzice. 40- lecie istnienia polskiej szkoły w Ciosańcu obchodzono bardzo uroczyście, zaproszono na nie wielu przyjaciół szkoły i gości.
Rok szkolny 1986/ 1987 otworzył przemówieniem nowy dyrektor mgr Ireneusz Bachorski. Od marca 1993 roku występy w szkole zapoczątkowała Filharmonia Zielonogórska, kino objazdowe wyświetlało wiele ciekawych filmów, w tym ekranizację lektur szkolnych. Tradycyjnie szkoła obchodziła wiele imprez, między innymi „Dzień Edukacji Narodowej”, „Dzień Dziecka” , „Dzień Wiosny”, „Dzień Sportu Szkolnego”. Półwiecze istnienia szkoły w Ciosańcu obchodzono pod hasłem: „50 lat minęło…”, a złożyły się na nie: uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście, byli i obecni nauczyciele, absolwenci placówki i mieszkańcy. Następnie odbyło się spotkanie w szkole i zabawa taneczna.
14 sierpnia 1996 roku w wypadku samochodowym zginął dyrektor szkoły mgr Ireneusz Bachorski. Z tego powodu w listopadzie odbył się konkurs na dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciosańcu, wygrał go nauczyciel tejże szkoły mgr Jerzy Chilarski, który objął funkcję 2 grudnia 1996 roku. W pierwszej połowie listopada 1998 roku odbyła się kompleksowa wizytacja szkoły prowadzona przez Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze, Delegatura Wolsztyn, ostatnia przed reformą administracyjną kraju.
Rok szkolny 1999/ 2000 rozpoczął reformę edukacji połączoną ze zmianami organizacyjnymi placówki, szkoła stała się sześcioklasowa, powstały też dwa oddziały zamiejscowe Gimnazjum w Sławie. W następnych latach przybywały kolejne oddziały. W tym samym czasie Szkoła Podstawowa w Łupicach stała się punktem filialnym szkoły w Ciosańcu. W 2000 roku powstała pracownia informatyczna dzięki sponsorom i zakupowi komputerów przez Radę Rodziców.
Na podstawie Uchwały nr VI/41/03 Rady Miejskiej w Sławie z dniem 28 marca 2003 roku powołano w Ciosańcu Zespół Szkół, w skład którego weszły: Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. 29 lipca 2003 roku odbył się konkurs na dyrektora Zespołu Szkół w Ciosańcu, który wygrał mgr Jerzy Chilarski. Z dniem 1 września na stanowisko wicedyrektora szkoły powołano mgr Bogusławę Olszewską. Dnia 1 września 2003 roku rozpoczął działalność Zespół Szkół w Ciosańcu- pierwszy zespół szkół w naszym powiecie. Uroczysta inauguracja działalności szkoły odbyła się 13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię zaszczycił swą obecnością Burmistrz Miasta Sława Cezary Sadrakuła i Sekretarz Gminy Danuta Pitrowska. Obecni byli również radni powiatowi, gminni i sołtysi wsi, których uczniowie chodzą do naszej szkoły. 13 października 2004 roku na boisku szkolnym nastąpiło oficjalne otwarcie budynku gospodarczego- szatni dla uczniów naszej szkoły. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Sekretarz Gminy Danuta Pitrowska, dyrektor szkoły Jerzy Chilarski i nauczyciel wychowania fizycznego Zdzisław Siemczyk. Następnie ksiądz Remigiusz Król poświęcił cały obiekt.
W 2008 roku konkurs na dyrektora szkoły wygrała mgr Bogusława Olszewska, wicedyrektorem został mgr Jerzy Chilarski. Do ważnych inwestycji w tym czasie należy zaliczyć: termomodernizację budynku szkoły, którą ukończono w sierpniu 2012 roku i budowę placu zabaw „Radosna szkoła”, której inicjatorem była Rada Rodziców- oddanie do użytku 4 grudnia 2013 roku.
13 września 2018 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej hali sportowej. Podczas wydarzenia obecni byli m.in. burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, starosta wschowski Marek Boryczko, przewodniczący Rady Gminy Sława Slawomir Mazur, dyrektor zielonogórskiej delegatury kuratorium oświaty Krzysztof Słapczyńskii radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Gośniewska- Kola, dyrektorzy szkół z naszej gminy, rodzice, uczniowie i nauczyciele.
W setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, w grudniu 2018 roku, odbyła się uroczystość na cmentarzu przy grobie powstańców, nad którym patronat objęła nasza szkoła.
Rok szkolny 2018/ 2019 był ostatnim rokiem funkcjonowania gimnazjów- ostatni gimnazjaliści opuścili nasze mury .Szkoła podstawowa na powrót stała się ośmioklasowa w wyniku reformy ustroju szkolnego zapoczątkowanej z dniem 1 września 2017 roku.
20 marca 2020 roku wprowadzono na terytorium Polski „stan epidemii”. Wcześniej wykryto kilka przypadków zakażenia się koronawirusem SARS- CoV- 2. W związku z tym od 25 marca rozpoczęła się w szkole e- nauka. Nauczanie zdalne trwało do końca roku szkolnego, sprawdziany, kartkówki, testy odbywały się online. Następny rok szkolny prawie w całości upłynął jako nauczanie zdalne. W roku szkolnym 2021/ 2022 uczniowie wrócili do nauczania stacjonarnego, które podlegało obostrzeniom sanitarnym.
14 marca 2022 roku do naszej szkoły przyjęto 126 uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do naszej gminy po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie. W naszej szkole zorganizowano klasy przygotowawcze na wszystkich poziomach szkoły podstawowej, praca w nich trwała do końca roku szkolnego. Od początku roku szkolnego 2022/ 2023 uczniowie z Ukrainy zostali włączeni do poszczególnych klas, a liczba ich zmniejszyła się do 26 osób. Na wakacjach, 3 lipca 2023 roku, został otwarty nowy plac zabaw na terenie przedszkola. Powstał z inicjatywy rady rodziców naszej szkoły.
31 sierpnia 2023 roku na emeryturę przeszła dyrektor Bogusława Olszewska. Rok szkolny 2023/ 2024 rozpoczęła pełniąca obowiązki dyrektora szkoły mgr Beata Dziduch.
Oprac. Małgorzata Chilarska.
13